Hizmetlerimiz

Anasayfa İthalat Ve İhracat

İthalat Ve İhracat

İthalat Ve İhracat

Özgüm Gümrük Müşavirliği; ithalat ve ihracat işlemlerini eksiksiz ve hızlı bir şekilde sonuçlandırmayı amaç edinmiş, bünyesinde ileri teknolojiyi kullanarak yarının koşullarını bugünden belirleyen; ihtiyaç ve beklentilere uygun olarak ve müşteri memnuniyetini sürekli kılacak şekilde kaliteli hizmet sunma esasını benimsemiştir.
 
Farklılaşan müşteri ihtiyaçlarını doğru belirleyebilmek ve daha iyi iletişim kurabilmek amacıyla müşteri temsilcisi sistemi ile çalışmaktadır. Dış ticarette işlemlerin doğru yapılması kadar hızında önemini bilen uzman kadromuz, işin gerekliliğini yerine getirebilmek için şirketimizdeki tüm departmanlardan gerekli desteği almaktadır.
 
İthalat öncesi alınması gereken her türlü ön izinler (Kayıt belgesi, TSE, CE, Tarım İl Müdürlüğü izni, İthal Lisansı, İŞGÜM vs. gibi) için müracaatlar ekibimiz tarafından yapılmakta ve tüm izin belgeleri ilgili mesleki kurum ve kuruluşlardan temin edilmektedir.
 
Tüm süreçlerin takibi sırasında şeffaflık ve dürüstlük ilkelerinin çalışmalarımıza yansıması olarak, işlemelerin tüm süreçleri müşterilerimiz ile online olarak paylaşılmaktadır. 
Özgüm Gümrük Müşavirliği olarak, müşterilerimize daha iyi hizmet vermek ve  müşterilerimizin faaliyet gösterdikleri sektördeki işleyişi bilmek amacıyla müşterilerimiz ile aynı dili konuşmaktayız.
 
Gün içerisinde yapılan tüm işlemlerimizin raporları aktif şekilde sistemsel olarak hazırlanmakta ve müşterimizin işlem takiplerini kolaylaştırmak adına gönderimi otomatik olarak sağlanmaktadır. 
Firmalarımızın isteklerine bağlı olarak farklı rapor çalışmaları da yapılmakta ve paylaşılmaktadır.
 
TSE Uygunluk Değerlendirmesi İşlemleri: 
Türk Standartları Enstitüsü’nün tüm ithalat müdürlüklerinde, konusunda eğitimli ve tecrübeli profesyonel bir ekiple uygunluk değerlendirme süreçleri en hızlı ve de en etkin şekilde gerçekleştirilmektedir.
 
TAREKS Uygulamaları: 
Ekonomi Bakanlığı Bölge Müdürlükleri’ne bağlı Ürün Denetmenleri Grup Başkanlıkları tarafından yapılan uygunluk değerlendirmelerinin tüm süreçleri uzman personellerimiz tarafından yapılmaktadır.
 
Ölçüler ve Ayarlar İşlemleri: 
Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlükleri çerçevesinde yürütülen ölçü ayar işlemleri için tecrübeli ve uzman ekiplerle bu hizmetler verilmektedir.
 
Garanti Belgesi İşlemleri: 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylı satış sonrası hizmet yeterlilik ve garanti belgeleriniz için gerekli servis ağlarının oluşturulması ve belgelerinin çıkarılması için danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Garanti Muafiyet İşlemleri: 
İthalat yapan firmaların garanti belgesi gerektiren işlemleri için garanti muafiyeti izinleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlükleri’nde yerleşik uzman personellerimiz tarafından takip edilerek en hızlı şekilde sonuçlandırılmaktadır.
 
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uygunluk değerlendirme işlemleri : 
Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan alınması gereken uygunluk yazıları,kontrol belgeleri ve özel izinler hızlı ve etkin şekilde takibi sağlanıp sonuçlandırılır.
 
Kullanılmış eşya ithal izin işlemleri: 
Ekonomi Bakanlığı ilgili mevzuatları çerçevesinde siparişi düşünülen eşyaların kullanılmış eşya ithal izni işlemleri yapılmaktadır.
 
Özel izinler: 
Uygunluk değerlendirmesine konu olan özel proje bazlı işlemlerinin yürütülmesi ve takibi hizmetleri verilmektedir.
 
 
İTHALAT
 
Eşya ile ilgili G.T.İ.P. tespiti,
Gümrük idarelerinden ve ilgili bakanlıklardan ön izin alınması ile ilgili işlemler,
İthalat edilecek eşya ile ilgili olarak fizibilite çalışmasının yapılması,
Nakliyeci firmalardan tüm vesaiklerin toplanması ve takibi,
Vesaiklerin varsa konşimento cirolarının yaptırılması,
Gümrük ithalat operasyonunun hızlı, eksiksiz, başarılı şekilde tamamlanmasını sağlamak,
Gümrük İdarelerine yatırılan teminatların çözüm işlemlerinin takibi.
 
İHRACAT
 
Eşya ile ilgili G.T.İ.P. tespiti,
İhracat edilecek eşya ile ilgili olarak fizibilite çalışmasının yapılması,
Sağlık Sertifikası, Kontrol Belgesi, A.TR ve EUR.1, Menşei Şahadetnamesi, Ülke durumlarına göre konsolosluk tasdik işlemleri vb. yapılması,
Eşyanın türüne göre ilgili ihracat birliklerine üyelik işlemlerinin yapılması,
İhracat vesaiklerinin banka, nakliyeci acente ve göndericilere ulaştırılması,
Gümrük ihracat operasyonunun hızlı, eksiksiz, başarılı şekilde tamamlanmasını sağlaması,
Telafi Edici Vergilerin işlemler esnasında atlanılmadan yatırılması,
Kapatılmış olunan çıkış beyannamelerinin KDV nüshalarının ivedilikle firmalara ulaştırılması.